Обрядове багатство покутського весілля показав фестиваль «Гойра, вісіллє!» в Обертині. Організували такий фестиваль соціальний кооператив «Файні Ябка» та Тлумацький районний відділ культури. А ініціатором виступив один з засновників «Файних Ябок», меценат та підприємець Богдан Станіславський.

Розпочалося мистецьке свято, як годиться, з архієрейської літургії в обертинській церкві Святих Кирила та Методія, яку очолив владика Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Василь (Івасюк). Він благословив фестиваль, покликаний відтворити і зберегти весільні традиції.

– Є загроза, що ці традиції можуть зникнути, а сучасне весілля стає дещо шаблонним, – зазначає Богдан Станіславський. – Якщо ще є добрий тамада, то він розкаже, що відбувається, а якщо нема? Приміром, в Обертині на сватання мало йти непарне число чоловіків і мали йти вони до заходу сонця – хіба всі це зараз знають? І в кожному селі є якісь свої особливості та традиції чи то сватання, чи як в’яжуться віночки, чи як молоду зав’язують. Щоб все це не втратити, я і запропонував організувати такий фестиваль весільних традицій.

Саме Богдану Станіславському довірили виконувати своєрідну роль старости, коли з короваєм в руках він очолив весільну ходу центром Обертина. Поруч йшли старости у вишитих рушниках та з весільними деревцями, за ними весільні музики, далі – десять пар молодих, що зачаровували колоритом народного весільного вбрання. Завершували ходу фольклорні колективи, які латкали та співалі весільні коломийки і пісні.

А після ходи вулицями селища, уже біля народного дому були весільні танці і весільні музики, а також весільні обряди, які представили колективи з десяти сіл Тлумаччини – з Обертина, Хотимира, Яківки, Гарасимова, «Молодички» з Жабокрук, «Вільшина» з Нижнева, «Буківнянські скарби» з Буківни, «Гостівчани» з Гостева, «Петрівські передзвони» з Петрова. Також на фестиваль завітали й гості з Коломиї ‑ народний колектив «Сварга», який очолює Мирослава Воротняк. Він продемонстрував, яке весільне вбрання мали молодий і молода на Покутті. Та і кожне село показувало різні автентичні обряди – сватання, запросин на весілля, випікання короваю, вінкоплетіння, благословення, зав’язування хустки молодій, танцювання з діжею.

– В деяких селах і нині на весіллі цих традицій дотримуються, – каже начальник відділу культури Тлумацької райдержадміністрації Галина Петрунько. – Приємно, що і молодь долучається. Коли ми під час підготовки фестивалю їздили по селах і чули виступи фольклорних колективів, повірте, серце щеміло і сльози на очі наверталися. Для мене особисто головний обряд – це благословення, адже батьки просять у Бога доброї долі для молодих.

Зрештою, кожний елемент давнього весілля, починаючи від одягу наречених до короваю, який випікати могли тільки жінки з доброю долею, від латкання з побажаннями молодим до жартівливих обрядів були «запрограмовані» на щасливе життя нового подружжя. Цього їм бажали і вірили, що такі побажання здійсняться.

Про все це можна було дізнатися під час фестивалю, все це побачити і почути, а ще взяти участь у майстер-класах, сфотографуватися у фото-зоні, скуштувати весільних страв, самому підтримати гарну пісню. Як чули від людей: файно, гарно, цікаво – так і має бути на справжньому весіллі.

За словами Богдана Станіславського, планують зробити такий фестиваль постійним і мандрівним. Цьогоріч – покутське весілля, наступного року – чи Городенківський, чи Тисменицький райони переберуть естафету.

А про цей перший фестиваль «Гойра, вісіллє!» розповість фільм. (Очійкуйте його на нашій сторінці у фейсбуці та на нашому сайті). Хто не зміг приїхати в Обертин, той зможе побачити це багатство, колорит і красу. Може, варто сучасні весілля так проводити?