Мало хто знає, а дехто і не здогадується, що це село, назва якого свого часу не сподобалася радянській владі аж так, що село перейменували на Назаренкове, упродовж півстоліття було містечком. Тож не випадково своє унікальне історико-краєзнавче дослідження автори Любов Соловка, Богдан Купчинський, Михайло Кучірка і Валерій Чорнописький назвали так: «Град над Сагою: літопис села Чортовець». Це фундаментальне видання на понад 700 сторінок побачило світ у київському видавництві «Українські пропілеї» і в минулому році було відзначене премією імені Леся Мартовича.

Окремий великий розділ у книзі присвячений чортовецьким святиням. «Завжди церква була і буде найвеличнішою спорудою в кожному селі. Тому і ставили її в найгарнішому і найпочеснішому місці села, найчастіше – на узвишші, звідки її було видно на всю округу. Так побудовані і чортовецькі святині», – так починається розповідь про місцеві храми.

Зараз у селі два храми – Святителя Миколая Чудотворця ПЦУ та Пресвятої Трійці УГКЦ. Між ними кілометр дороги, обидва знаходяться на пагорбах, наче охороняють село з двох сторін.

А вперше церква в Чортовці згадана в XVII ст., і вже на початку XVIII ст. тут існували дві церкви. За словами місцевого краєзнавця Валерія Чорнописького, давні храми не збереглися. Вони руйнувалися з плином часу, їх нищили пожежі. Та на їхньому місці або на новому зводилися нові церкви.

Мурована церква Пресвятої Трійці у Чортовці вважається однією з найдавніших на Городенківщині, вона була побудована у 1790 році. До 1906 року була матірною у селі. Зараз є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Настоятель храму о. Віталій Юрійчук служить тут порівняно недавно, з 2016 року. Каже, що цікавився історією храму і що дуже добре ця історія описана у краєзнавчій книзі «Град над Сагою».

Приміром, можна прочитати, що першим священиком був о. Іван Вахалович, останнім – о. Євстахій Рижий. Чи про те, що упродовж 40 років головою церковного комітету – старшим братом у Чортовці був Іван Іванович Паньків. Для Троїцької церкви він придбав велику «павук-люстру», спроваджену з Відня, яка коштувала тисячу ринських. Кажуть, ця люстра до сьогодні прикрашає храм.

Церква Пресвятої Трійці, попри поважний вік, не завжди була діючою. У 1930-1936 роках закривалася на реставрацію, а згодом, в радянські часи, була закрита рішенням влади. А перед тим були складні роки Другої світової війни та переслідування УГКЦ.

У Чортовці шанують пам’ять сотрудника храму Святої Трійці о. Антона Ричаківського, якого у липні 1941 року закатували енкаведисти. Люди переповідали, як над ним знущалися, зняли шкіру, на плечах вирізали хрест. Нині триває процес беатифікації цього священика-мученика.

Шанують пам’ять і о. Романа Ріпецького, який після 1946 року «до кінця залишився не приєднаним священиком і вірним УГКЦ». Називають підпільних священиків – о. Михайло Пащак, о. Віктор Райд. На підпільні служби приїжджав до Чортовця о. Василь Семенюк.

У 1963 році було прийняте рішення про зняття з реєстрації релігійної громади. Мотивувалося це нібито об’єднанням громад Троїцької і Миколаївської церков. Культове майно перенесли. А приміщення Троїцької церкви було освоєно… під склад колгоспу «Росія».

У 1981-1982 році тут відкрили історико-краєзнавчий музей. Завдяки цьому приміщення вдалося врятувати від «перепрофілювання» на склад мінеральних добрив, а іконостас – від знищення. У селі розповідають, що іконостас замаскували полотном, на якому написали якісь пролетарські гасла, і в такий спосіб зберегли духовну реліквію. Про агітаційне «подвійне дно» селяни знали, але ніхто не видав «божественної таємниці».

З настанням незалежності України почалося відновлення УГКЦ. У Чортовці активними учасниками такого руху були Ганна Михайлівна Рідаш, Ольга Михайлівна Тригуб’як, Михайло Васильович Грицюк, Марія Іванівна Соловка та інші.

Парохом для греко-католицької громади владика Софрон Дмитерко призначив отця-ієромонаха Никодима Гуралюка. Перші Служби Божі відбувалися в каплиці та на подвір’ї недіючого храму Святої Трійці. На Зелені Свята у 1990 році відбулося перше храмове свято. Приміщення відчиненої Троїцької церкви освячував владика Іриней Білик.

Парохами тут були о. Василь Бигар, 10 років – о. Василь Дзьомбак, 17 років – о. Микола Андрушко. Потім о. Василь Стадник, о. Теодор Оробець, якого згодом обрали сільським головою, о. Богдан Сілецький, а з липня 2016 року – о. Віталій Юрійчук.

У вересні 2005 року на пагорбі біля Троїцької церкви постала 15-метрова колона з фігурою Ісуса Христа, що благословляє люд увесь. Жертводавець – підприємець-меценат Роман Ярославович Калин. А на спорудженні пам’ятника працювала вся громада.

У 2012 році цю колону доповнили статуї апостолів Петра і Павла (скульптор Ігор Яшан зробив їх за зразком робіт Пінзеля).

Напередодні Великодня 2016 року на храмі Пресвятої Трійці поновлено куполи. Щомісяця тут служиться молебень до Богородиці.

З 2012 року у цьому храмі дяком служить випускник Коломийської дяківсько-катехитичної школи Юрій Кучірка. До цього 18 років служив Василь Васильович Гринчук.

При Троїцькій церкві є гарний хор парафіян. Дотримуються тут і унікальної традиції Чортовця – у час Великодніх свят чоловіки біля церкви ведуть сербен, а на Провідну неділю сербени з православної і греко-католицької церков з’єднуються, тим самим об’єднуючи громаду.

Цьогоріч за підтримки депутата обласної ради Богдана Станіславського, соціального кооперативу «Файні ябка», творчого об’єднання «Сербен», громади села Чортовець у цьому покутському селі провели духовно-мистецький фестиваль унікального танцю сербену. Розпочався він біля храму Святителя Миколая Чудотворця ПЦУ, а завершився у храмі Пресвятої Трійці УГКЦ, пройшовши живим ланцюгом вулицями села. Саме у Троїцькій церкві свято завершилося концертною програмою за участю аматорських колективів Городенківського району: народного аматорського фольклорного колективу «Корнівчанка» клубу села Корнів, народного аматорського хору «Дивоцвіт» будинку культури села Рашків, аматорського фольклорного колективу «Дубківчанка» із села Дубки.