Просвітництво задля добробуту людей і держави

В кафедральному соборі Преображення Христового УГКЦ в Коломиї з благословення Преосвященного владики Василія (Івасюка), єпископа Коломийської УГКЦ, Преосвященного владики Юліана, єпископа Коломийського і Косівського УПЦ КП, за участі Пастора церкви Віфанія Романа Филипіва відбувся ІІІ міжрегіональний форум «Кооперація: інструмент наступу».

Організаторами форуму були соціальний кооператив «Файні ябка» з Обертина та Український кооперативний альянс. Представники духовенства і підприємці, науковці і громадські активісти під час зібрання ділилися думками і досвідом, як спільними зусиллями Церкви, соціально відповідального бізнесу, влади, громадськості можна забезпечити сталий розвиток громад, як об’єднати людей на принципах солідарності і взаємодопомоги, як повернути їх з далеких заробітчанських країн, щоб працювали на своїй земля задля добробуту своїх родин і держави, як, за словами міського голови Львова Андрія Садового, енергію конкуренції перетворити в енергію кооперації.

За словами президента Українського кооперативного альянсу Зиновія Свереди, сучасна церква має повторити кооперативний успіх митрополита Андрея Шептицького. Завдяки митрополиту в 30-х роках минулого століття в кооперативах було задіяно понад 80% усіх парохій та громад.

– Саме церковні організації розвивали кооперативи, – зазначив доктор соціальної економіки Зиновій Свереда. – Ще у 1871 році Церква розпочала розвивати кооперативи на парохіях та громадах з простої причини: треба було відродити український народ. А єдиний шлях це зробити – не чекати зовнішньої допомоги, інвесторів, а розкрити потенціал свого народу: внутрішній, по громадах, по родинах. За Андрея Шептицького було утворено велику кількість банків, близько двох тисяч кооперативних, кредитних спілок, зокрема і такі, які сьогодні можна назвати корпораціями – «Маслосоюз», «Центросоюз», які контролювали половину експорту Польщі. А починалося це з простих речей, коли священики разом з селянами збиралися разом і думали, що робити далі. Так почалося українське відродження.

Зараз оцю місію згуртування селян, навчання ремеслу, організації кооперативів можуть взяти на себе священики, громадські активісти, науковці, об’єднані ідеєю просвітництва. З одного боку, на форумі було представлено історичний досвід української кооперації, з другого – сучасні успішні практики соціальних підприємств, організацій, кооперативів. Важливо, щоб інші цей досвід вивчали, досліджували і намагалися створити щось нове.

Прикладом соціальної відповідальності бізнесу є діяльність соціального кооперативу «Файні ябка». Створене за внески-пожертви інвесторів, це підприємство прибутки спрямовує на соціальні проекти, підтримуючи ініціативи громад та талановиту молодь. За словами ініціатора та засновника ГО «Файні ябка» Богдана Станіславського, мета третього форуму – просвітництво, щоб переконати людей: треба об’єднуватися і будувати село, місто, країну, де хочеться жити.

– Ми все маємо, ми ходимо по багатстві, тільки нам треба його підняти. Нам треба ставати господарями на своїй землі, – зазначив Богдан Станіславський.

На форумі йшлося й про інші конкретні успішні приклади кооперативів з Прикарпаття, Львівщини, Хмельниччини, Києва. Наприклад, Стрийська кооперативна ініціатива, сільськогосподарський кластер кооперації «Жіночий авангард», всеукраїнська організація «Золота генерація». У цьому ряду і досвід «Карітасу».

– Один з лакмусових папірців, що громада, парафія жива – це соціальна активність і відповідальність, – сказав у своєму виступі на форумі віце-президент МБФ «Карітас Україна», керівник відділу соціального служіння УГКЦ о. Андрій Нагірняк. – Ми акцентуємо увагу не лише на допомозі нужденним, а й на просвітництві, вихованні соціальної відповідальності Це своєрідний перехід від давання їжі до давання засобів, як добути цю їжу. Навчання людей, працевлаштування. Допомогти людям стати на ноги самим і допомогти іншим. Бо більше щастя давати, ніж брати.

Наголошувалось, що це насамперед соціально-економічна, а не комерційна діяльність. Не задля надзвичайних прибутків, не задля егоїстичної перемоги над конкурентами, а задля добробуту людей, розвитку місцевих громад, їхнього згуртування.

Тож місія Церкви – формування нової етики і системи цінностей у новий час. Таким є один з висновків ІІІ міжрегіонального форуму «Кооперація: інструмент наступу».