Кооперативи – тема для Галичини не нова. На початку ХХ століття кооперація для галицьких селян була звичною справою, а найпотужніші об’єднання постачали продукцію далеко за межі сучасної України. Так, у Німеччині, Англії, Франції, Італії, Нідерландах, Данії, Чехо-Словаччині і навіть Палестині місцеве населення охоче мастило хліб маслом з чотирилисником на обгортці. Мастило і прицьмакувало. Продукувало те масло одне з об’єднань молочарських кооперативів Галичини під назвою “Маслосоюз”. Ця історія успіху через 100 років спонукала підприємця Богдана Станіславського до відродження кооперативного руху на Прикарпатті. От тільки головним завданням вбачає не заробіток грошей, а відродження сіл. Перша ластівка – соціальний кооператив “Файні Ябка”. Говоримо з його ініціатором Богданом Станіславським.

Чим “Файні Ябка” відрізняються від інших кооперативів в Україні?

“Файні Ябка” – комплексний проект. Головне його завдання – розбудити підприємницьку жилку, яка, впевнений, є у кожного з нас, але, на жаль, багато хто з різних причин нею не послуговується. Адже не секрет, що ми вміємо добре доглядати та вирощувати урожай, однак тільки-но справа доходить до збуту – більшість готові віддати продукт навіть за півціни, тільки б він не затримувався на городі чи подвір’ї. Виходить так, що селянина-виробника мало цікавить кінцевий результат, а це погано.

“Файні Ябка” хочуть перенести рівень економічних і ділових відносин в селі на трохи інший, вищий рівень,який притаманний європейському селу? Себто орієнтуєтеся на селян, які вміють правильно керувати своїм часом і готові господарювати на ділянці так, щоб отримувати з неї прибуток?

Більшість експертів вважають, що саме сільське господарство сьогодні є одним з локомотивів виходу з кризи. І це правда. Адже знаємо, що наші великі агропідприємства вирощують і збувають за кордон все більші і більші об’єми продукції. А в нас чомусь складається хибне враження, що це десь так далеко, це не біля нас, – відповідно, не варто бодай пробувати брати участь у цих процесах. Але навіть маючи 5-10 соток на своєму подвір’ї, біля своєї хати, ми можемо вирощувати, наприклад, часник чи квасолю. А “Файні Ябка” якраз для того, щоб кооперувати таких малих виробників. Бо не секрет, що для того, аби продати вирощене оптом на місці чи відправити за кордон, потрібно мінімум 20 тонн готової продукції. Наш соціальний кооператив – це чудовий інструмент для співпраці селян-виробників. Об’єднавшись, їм буде набагато легше конкурувати. Разом з тим, ми розуміємо, що починати власну справу складно, особливо, якщо ти робиш це вперше. Тому намагаємось увійти в становище членів кооперативу. Наприклад, цього року ми купуємо те, що вже вирощено, суттєво послабивши вимоги. І це не тому, що нам байдуже. Навпаки – одне з найважливіших завдань, які ми перед собою ставимо – принести гроші в сільське господарство, гроші за роботу, яка вже зроблена. Так ми покажемо людям, що праця на землі може бути вигідною. Вагомим бонусом для місцевого населення є і те, що ми не заробляємо на цьому грошей. Весь прибуток “Файних Ябок” спрямовується винятково на реалізацію соціальних проектів у селах та містах Івано-Франківської області, тобто все, що можна заробити, залишається на місці.

Одним з найбільших побоювань селян може бути те, що для вступу в кооператив потрібно володіти спеціальними знаннями, а цього ніхто не навчить. Чи “Фані Ябка” будуть вчити відповідальної кооперації і наскільки багато треба знати,щоб починати співпрацю з “Файними Ябками” ?

В тому, аби в наших умовах вирощувати якісний продукт, немає нічого складного. І ми навчимо кожного, хто виявить бажання, робити продукцію, яка буде затребуваною і добре оціненою на ринку. Іншими словами, ми хочемо дати людям вудку і навчити ловити рибу. Адже просто створивши тепличні умови, ми не виховаємо у людей підприємливість. Хоча, як вже було сказано, спочатку ми будемо достатньо лояльними. Щодо навчання, то перші освітні проекти заплановані вже на кінець осені, коли буде зібрано урожай. Ми працюємо над циклом навчальних лекцій, які доступно пояснять, що таке кооперативний рух, що і яким чином найкраще вирощувати та як працювати на ринку. Адже він також диктує свої умови. Тобто лектори вчитимуть господарювати по-новому. Так, аби збільшити продуктивність праці на малих ділянках – це на сьогодні для нас дуже важливе завдання.

Лекції будуть викладені у відкритий доступ чи лише для членів кооперативу?

Звичайно, ми зробимо їх доступними для всіх. Паралельно з цим плануємо їздити по селах, щоб поспілкуватись з людьми наживо.

Ви хочете показати, що з тієї самої землі можна отримувати в два рази більше прибутку?

– Так. Окрім цього, особливий акцент робимо і на органічності сільськогосподарської продукції. Адже сьогодні вона в 3-5 разів дорожча від звичайної.

Яке головне завдання та ідея “Файних Ябок”?

На першому етапі основна ідея – пояснити, що на своїй землі ми можемо заробляти не менше, а навіть і більше, ніж за кордоном. Крім того, це непоганий додатковий заробіток для тих, хто вже має тут роботу. Адже на городі можна попрацювати кілька годин зранку і кілька годин після обіду – це не заважатиме основному виду роботи, однак сімейний бюджет буде стовідсотково більшим.